Automatyka i cała reszta świata..
Get Adobe Flash player

Postaram się zawrzeć tutaj trochę przystępnych informacji dla bardzo i tych mniej początkujących.. :):)
Jeżeli macie jakieś pytania, wątpliwości, tematy, które was interesują – piszcie.

W sieci istnieje mnóstwo poradników, instrukcji których i ja nie rozumiem, a przynajmniej muszę nieźle pogłówkować by zrozumieć. Na uczelniach wymagają wykonywania ćwiczeń, laborek i zadań – które zazwyczaj nie mają nic wspólnego z realiami codziennej pracy. Z rozbawieniem patrzę na ćwiczenia, które omawia się na bazie nie produkowanych od 15 lat elementów, nauki programowania na sterownikach wychodzących z użytku itd.

Co chwila trafia do mnie adept jednej czy drugiej renomowanej uczelni z pięknym dyplomem i .. pustą głową.
Wspaniale potrafi wyliczyć zmienne harmoniczne za pomocą funkcji Bessela– ale z doborem zabezpieczenia do silnika 3 fazowego 0,55KW ma nie lada problem… .
Postaram się ( jeżeli czas i siły pozwolą) na stworzenie prostych wyjaśnień, które pomogą zrozumieć o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi… może nie we wszystkim – ale w tym z czym spotykają się i mają problemy młodzi elektrycy i automatycy.

Wybaczcie, ale pominę wyjaśnienie setek niepotrzebnych haseł, niezrozumiałego żargonu, opisanie nie używanego sprzętu . Nie będę tracił czasu na zbytnią dbałość o formę i „profesorski” styl ( i tak w większości stworzonych przez biednych doktorantów, którzy muszą się wykazać..) .

Sterowniki PLC – czyli wielka szafa sterownicza w małej skrzyneczce…

………………..Programowanie PLC – pierwsze lekcje 

Pneumatyka – czyli zabawy sprężonym powietrzem

Automatyka i sterowanie

………………….Najczęściej wykorzystywane podzespoły w automatyce :

………………….czujniki optyczne, …………….indukcyjne

Klasyfikacja IP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piszcie co Was interesuje, z czym macie problem. Jak pisałem – w miarę wolnego czasu postaram się co nieco dodawać od siebie :):) Ale wiecie jak to jest z czasem… cheche.
Pozdrawiam serdecznie
Jerzy

p